Erdoğan Özmen
5 Mart 2020 Perşembe
Demek içinde bulunduğumuz tarihsel uğrağı benzersiz kılan şey, öznelliklerimizdeki yapısal bir değişimin, karakter yapılarımızdaki bir tür mutasyonunun eşzamanlı olarak ortaya çıkmakta oluşudur.
Aksu Bora
4 Mart 2020 Çarşamba
Görünmeyen emek tartışmalarının feminist gündemin temel tartışması olduğu yıllar, 1970’lerdi. Feminizmin yükselişi, Marksizmin muhalif hareketler üzerindeki belirleyici etkisi, dolayısıyla maddeciliğin temel yöneliminin emek olması, kadın emeğine bu ilginin sebepleri arasındaydı muhakkak.
Kenan Erçel
3 Mart 2020 Salı
Türkiye Solu’nun pek ilgisine mazhar olmamışa benzese de 2020 genel seçimleri Bernie Sanders’ın adaylığı vesilesiyle sosyalizmin (ve de kapitalizmin) ABD’de sosyal medyada, televizyonlarda, radyolarda, basında, sokaklarda hararetle tartışıldığı bir sürece dönüştü
Tanıl Bora
26 Şubat 2020 Çarşamba
Ignorentio juris non excusat. Veya Ignorentio juris neminem excusat. Kanunu bilmemek, mazeret değildir. Kanunu bilmiyor olmak, onu çiğnemenin gerekçesi, mazereti, bahanesi olamaz, yani. Roma Hukuku’nun belli başlı ilkelerinden biri.
Murat Belge
25 Şubat 2020 Salı
Hatırladığıma göre “Kültür Savaşı” ibaresini ilkin Tayyip Erdoğan kullanmıştı. Yoksa yanılıyor muyum? Yanılıyorsam, mitolojinin dokunduğu her şeyi altına çeviren Midas’ı gibi dokunduğu her şeyi savaşa çeviren bir Cumhurbaşkanımız olduğu için ibareyi ona mal etmişimdir.
Barış Özkul
23 Şubat 2020 Pazar
Şiir yazmak dışında siyasî polemikleri de sevmesi Ece Ayhan’ı II. Yeni şairleri arasında özel kılıyor. Ancak bu polemikler çok zaman teorik-düşünsel bir tartışma zeminine oturmuyor: Ece Ayhan’ın elinde şecere ölçmeye yarayan bir cetvel var: bir Cumhuriyet bürokratının oğlu veya kızıysanız ondan geçer not almanız çok zor.
Polat S. Alpman
13 Şubat 2020 Perşembe
Türkiye’deki mütedeyyin siyasetçilerin ve İslamcılık hareketinin hamasi retoriklerle bezeli Filistin ağıtlarına karnı tok olanlar, ‘Kudüs Davası’ ile ilgili vaazları da dinlemeye pek istekli değil.
Arzu Yılmaz
13 Şubat 2020 Perşembe
İdlib’de ertelenen son perde nihayet sahneye koyulurken, Türkiye’nin iki cami arasında beynamaz Suriye politikasında ibre bir kez daha ABD’ye döndü. Önce Cumhurbaşkanı Erdoğan Soçi ve Astana süreçlerinin bittiğini ilan edip, Suriye rejimine karşı savaş hazırlıklarına girişti.
Tanıl Bora
12 Şubat 2020 Çarşamba
Derviş Aydın Akkoç
9 Şubat 2020 Pazar
Nietzsche’nin kıyıcı kem bakışından, sert “çekiç” darbelerinden, kendi tabiriyle bir “yabanıl deha” olarak Shakespeare de payına düşeni alır.